138

נוער ובתי-ספר


138
שיטת ריו אביירטו נוגעת בכל אותם דברים שמעסיקים בני נוער, בחוכמתה הגדולה ובפשטותה. נוער בגיל ההתבגרות די בקורתי, סגור, פחות פתוח לשינויים, עסוק בעצמו ובדימוי העצמי שלו, מלא בדילמות, בלבול, קונפליקטים, מעצורים ועוד. בעדינות, ברכות, בדרך השמחה, ההנאה והאהבה, שיטת ריו אביירטו מגיעה אל נבכי הלב ומשפיעה על היחיד והקבוצה.
נוער ובתי-ספר
 שיטת ריו אביירטו נוגעת בכל אותם דברים שמעסיקים בני נוער, בחוכמתה הגדולה ובפשטותה.
נוער בגיל ההתבגרות די בקורתי, סגור, פחות פתוח לשינויים, עסוק בעצמו ובדימוי העצמי שלו, מלא בדילמות, בלבול, קונפליקטים, מעצורים ועוד. בעדינות, ברכות, בדרך השמחה, ההנאה והאהבה, שיטת ריו אביירטו מגיעה אל נבכי הלב ומשפיעה על היחיד והקבוצה.

המפגשים חוויתיים, דינמים, יצירתיים, שקטים, שמחים ומרגשים. מתחילים יחד בתנועה מונחית, ממשיכים בזוגות וקבוצות תוך תקשורת עם אחרים ומסיימים לבד בהרפיה והתחברות לעצמי. אנו משתמשים בכלים הפשוטים והזמינים של השיטה: מוסיקה ותנועה, קצב ומגע, קול ותקשורת, דמיון מודרך ומדיטציה. בנוסף לעיתים גם כותבים ביומן אישי.

לבתיה אורן, מורה לחינ"ג בתיכון בן צבי בקריית אונו (מעל 30 שנה) ומנחה של ריו אביירטו (מעל 10 שנים), נסיון של מס' שנים בהנחיית ריו אביירטו עם בני נוער (בעיקר עם בנות נוער) בתיכון בן צבי. מזה כמה שנים הפך ריו אביירטו לחלק ממקצועות הבחירה בחינוך גופני בתיכון, משנה לשנה השמועה עוברת "יש משהו טוב בעיר" והביקוש גדל וגדל.

אז מה עושים בשיעורים?
בשיטת ריו אביירטו התלמידות חוות משהו שונה וחוויתי, בתיה מספרת על המפגשים: דרך שיעורי הריו התלמידות מגבירות את המודעות העצמית, דבר המאפשר להן לפעול מתוך מודעות ולא מתוך האוטומט, להכיר את עצמן ברבדים עמוקים יותר ולהביא את כל החלקים שלהן לידי ביטוי והגשמה. להתחבר לכשרונות שלהן, לגלות את המאויים שלהן ולהגשים חלומות. המפגש החברתי שנוצר, חשוב לא פחות ותורם לתחושת הביטחון והשייכות.

מפגשי ריו אביירטו בתיכון מתנהלים לפי נושאים שונים, מעולם הדילמות של נוער בגיל ההתבגרות. המטרה לעזור לבנות בתקופה קשה ומבלבלת זו ולהתחבר ולהכיר ביכולות ובייחוד שלהן. לתמוך בבניית זהות אישית והכרה בערך העצמי בתקופת חיים של שאלות זהות אישית. לקחת דברים בפרופורציה, להביא לחיים הסוערים והלחוצים שלהן יותר איזון, שחרור, שקט ושלווה.

תחילת הדרך לא קלה לבנות היקרות, יש להן הרבה סקפטיות, ביקורת, ביישנות, דעות קדומות וחשש. מילים כמו: מוזר, פאדיחה, מבייש, אני נבוכה שיראו אותי, קשה לרקוד ליד כולן, קשה להתנתק מהמחשבות והדאגות של היום יום, מה יחשבו עלי? איך אני נראית? מה התנועות האלו?, מה זה אמור לתרום לי? וכו' נשמעות בהתחלה לעיתים קרובות. ובהמשך הקסם קורה!

מתוך שיתופים של משתתפות בשיעורי ריו אביירטו בתיכון בן צבי:

ליאל 
"בהתחלה היה קשה לי להתחבר למשמעות של הנחל הזורם. הייתי צריכה לשכוח מהבושה, מהצחוקים, להפסיק לדאוג כיצד אני נראית בעיני אחרים. ברגע שהחלטתי שאני משחררת את עצמי מהבושה, התחלתי להנות הרבה יותר ולהרגיש את העוצמתיות של התהליך. התחלתי להבין שנחל זורם אינו רק פעילות שנועדה להעביר את הזמן בשיעורי ספורט אלא תהליך שדורש התערבות, לא רק של הגוף, אלא של הנפש"

שני 
"ככל שעברו השיעורים הבנתי, שכל שיעור בא ללמד אותנו ערך מוסף. כל שיעור עסק בנושא אחר שאף שיעור בבית ספר לא יכול ללמד אותנו. כל נושא נגע בחיים האישיים שלנו, לקח אותנו למקומות שהרבה פעמים אנחנו מתחמקים מהם ולא תמיד יכולים להתמודד איתם. הכי אהבתי שאותם נושאים חלחלו לתת המודע שלנו, לא דרך דיונים אלא דרך פעילות גופנית חוויתית..."
יעל
"נחל זורם היה בשבילי בחירה נועזת. מאז ומתמיד שיעורי ספורט היו בשבילי סיוט שניסיתי להימלט ממנו, הייתי חייבת לתת לעצמי צ'אנס וסוף סוף להנות משיעורי ספורט.
בהתחלה הייתי מפוחדת וסגורה והרגשתי בחוסר של החברות שלי, אבל הרגעים האלו התמעטו לאט לאט. נחל זורם בשבילי הוא מקור שמחה, שלווה, שחרור, רוגע ופורקן של כל מה שעובר עלי. דרכו אני לומדת על עצמי דברים חדשים, למדתי להיות איכפתית ורגישה
יותר כלפי הזולת, לשתף פעולה עם דברים שלא ידעתי לאן הם מובילים, לאבד את השליטה ולא לדאוג מה יהיה..."
מיכל
"בהתחלה התביישתי להשתולל כמו כולן והרגשתי במקום הלא נכון. אך באחד השיעורים פתאום השתחרר "הקפיץ" במוח. הבנתי שאני צריכה פשוט להשתחרר ולא לחשוב על שום דבר אחר. ואז התחלתי מאד להנות בשיעורים. השעה וחצי ביום ראשון פותחת לי את השבוע בצורה הטובה ביותר, כשבכל שיעור אני לומדת משהו חדש על עצמי..."

אילאיל
"התהליך שעברתי בשיעורי נחל זורם מזכיר לי מאד את השיר "דרך ארוכה":
"דרך ארוכה, אני כעוף בנדודיו, אני כרוח חרש, ימים עוברת, שרה לה מסתיו לסתיו"...
השיעורים חשפו אותי לעובדה שאין קץ לעבודה העצמית שניתן לעשות. לשאיפה להשתפרות עצמית ובד בבד לקבלה עצמית. הדרך ארוכה ועלינו לתת לה לעיתים להוביל אותנו ולאו דוקא לכפות את עצמינו עליה. לפעמים בחיים צריכים להיות כמו ציפור נודדת, או רוח שנישאת עם הזמן. לנוח מהמרוץ השוטף בביקורת ובניתוח אובססיבי ופשוט להרפות מעט את האחיזה"...

 
הטקסט נכתב ע"י בתיה אורן
לקבלת עדכונים
דוא''ל:
מה חדש?