138

פעוטות וילדים


138
פעוטות וילדים

כשאנו נחשפים לשיטת ריו אביירטו כאנשים בוגרים, אנו עוברים מסע שבו אנו מקלפים שכבות הגנה שעטינו על עצמנו במהלך החיים ומאפשרים לזרימה הפשוטה של ביטוי, נתינה וקבלה לחזור ולהתקיים. כמה טוב היה אם היינו ליצור עבורה הילדים סביבה שמשמרת את היכולות הללו גם כשהם נכנסים למסגרות הפעוטונים והגנים.

ובכן – זה אפשרי!

ביותר ויותר גנים ופעוטונים מתקיימת היום פעילות קבועה בשיטת ריו אביירטו. במסגרות אלו נעשית התאמה של השיטה למושגים מעולם הילדים – מונחים משחקיים, אביזרים וכיו"ב. הפעילות היא תהליכית ובמהלכה הילדים רוכשים את "השפה" המיוחדת – מתרגלים למדיטציה ולדמיון מודרך, למגע רך וקשוב של אחד כלפי השני, להנחיה מתחלפת של כל אחד ואחד מהם, ולביטוי תנועתי של רגשות.

המנחה המגיע לגן נמצא בקשר עם צוות הגן ולומד את צרכי הילדים השונים.

כך, למשל, ילד דחוי, שאינו דומיננטי במשחק, ואינו יודע ליזום, מקבל בעזרת המנחה מקום מאד משמעותי במפגש ולומד להנחות את הקבוצה בתנועה ומאפשר לאחרים להתחבר אליו. עם הזמן משתנה המקום החברתי של הילד גם מחוץ למפגשים.

ילד שמרביץ או שזקוק למגע חזק עם אחרים, לומד להתחבר לאחרים דרך מגע עדין ומלטף ולכבד את הגבולות הפיסיים והרגשיים של ילדים אחרים.
המפגשים מעודדים את הילדים להגיד זה לזה מה נעים ונח להם ומה לא באינטראקציות התנועתיות ובתרגילי המגע, וכך ילדים שאינם מבטאים מספיק את צורכיהם מתרגלים לעשות כן.

הילדים לומדים להיכנס לשקט ולרגיעה פנימית, באופן יחידני וגם באינטראקציה של "טיפול" זה בזה.

העבודה יוצרת שיפור במיומניות התנועתיות, הרחבה של טווחי תנועה, שיפור שיווי משקל והתמצאות במרחב. הילדים נחשפים למגוון רחב מאד של סוגי מוסיקה, בשפות שונות וממקומות שונים בעולם.

המפגשים מתבססים על תנועה ספונטנית של המנחה ושל הילדים ובכך מהווים מצע אין סופי ליצירתיות.

השיטה מאפשרת לכל ילד לבטא את עצמו ולהנחות את הקבוצה כולה ,ובכך מעצימה ומשפרת את הדימוי עצמי ואת דימוי הגוף של כל ילד.
אחרי המדיטציה הם מתבקשים לבטא צבע או הרגשה, וכך לומדים לקשר בין התחושות הפנימיות למילים.

הפעילות מומלצת מגיל שנתיים ומעלה. ניתן לעבוד בקבוצות של עד 20 ילד בכל מפגש.

נכתב ע"י לימור חממי וחווי סלע
 

לקבלת עדכונים
דוא''ל:
מה חדש?