138

אנשים עם צרכים מיוחדים


138
אנשים עם צרכים מיוחדים
הגוף הוא השער לנפש, אך החשיבות של הקשר גוף-נפש בתהליכי השיקום נוטה להישכח.
על התועלות הרבות שבהנחיה קבוצתית בתנועה ומגע למתמודדים מספרת ליויה הורבט, מנחת ריו אביירטו:
"אני עובדת כ-6 שנים עם פגועי נפש בוגרים במתנ"ס נווה אליהו, ברמת אליהו שבראשון לציון. מבחינתי האנשים האלה הם "ייצורי אור", ואני מרגישה זכות גדולה לעבוד אתם.

אמנם לקח לי זמן להבין את דרכי התקשורת המילולית המיוחדת שלהם, אבל ברגע שהתחלנו לתקשר דרך הגוף ומבעי הפנים, היתה הבנה מושלמת ומיידית. תהליך העבודה המתמשך בתנועה הוליד תוצאות מענינות ואפילו מפתיעות:
• אנשים שלא נהגו ליצור קשר עין עם הזולת למדו להביט זה בעיני זה.
• הם סיגלו לעצמם מחוות של פרגון והבינו את המשמעות של מילה טובה, ליטוף, מבט אוהד.
• הם למדו לקרוא מחוות מקובלות וגם תנועות שמביעות רגשות ומצבי רוח.
• היכולת שלהם להנחות במעגל הסבה להם תחושה של סיפוק ומשמעות.
• אם בהתחלה הם היו לא רגועים וגם לא הסתדרו עם כל סוגי המוסיקה ועם חיקוי של תנועות חוזרות, היום הם מתלהבים מכל שיר וקצב. יכולת הריכוז שלהם השתפרה מאד והם יכולים לעקוב אחרי תנועות במעגל ללא כל קושי.
• נאמר לי על ידי אנשי הצוות של המתנ"ס שהפעילות ב"ריו" היא מקור של שמחה, רוגע וריפוי מאין כמוהו.

גם אצלי חל תהליך. אני כבר לא רואה את האנשים הללו כאנשים חולים ופגועים. אני מחוברת אליהם בלב ובנפש, ורואה את היופי והייחוד של כל אחד ואחת, ורווה נחת מההתפחתות שלהם תוך כדי העבודה בתנועה."

גם רונית שוסטר, מנחת ריו אביירטו שלה נסיון רב עם אנשים עם מוגבלות, מביאה מחוויותיה של משתתפת בקבוצה שהנחתה ב"קלאבהאוס עמית" בנצרת עילית :
"דרך הריו אני מרגישה שאני מתחברת לנשמה שלי יותר. אני יכולה לראות השתפרות מאוד גדולה בזמן שאנו רוקדים, בהתחלה באתי לשיעור בלי חשק ולא התמקדתי בשיעור אלא במחשבות על החיים ועל הבעיות של היום-יום. עם הזמן התחלתי להתחבר לשיעור יותר ויותר והרגשתי שאני מתפתחת רוחנית כשאני נכנסת לשיעור המחשבות פשוט הולכות, אין לי מחשבות מטרידות, אני מתמקדת בתנועה ואני מרגישה שאני שומעת את המוזיקה שאצלי בפנים, הכל שר, אני מתחברת לתנועה וכיף לי לזוז עם כולם, אני מרגישה שכולנו ביחד, בקבוצה נוצרת בין כולן התחברות רוחנית. זה שונה מלהתחבר בשיחה או בסיגריה בחוץ משום שבקבוצה מכלול של דברים קורים ביחד! המוסיקה, הקבוצה,התנועה עבודה עם אנשים (לפעמים עובדים בזוגות) עבודה לבד, השילוב הזה הוא זה שעושה את ההבדל ומביא להתחברות רוחנית עם הקבוצה, הכי אני אוהבת בשיעור את המדיטציה שבסוף השיעור זה נותן לי תחושה של שלווה. "

(עדי-חברה בקבוצה)
למאמר המורחב של רונית שוסטר בנושא ריו אביירטו למתמודדים עם מחלת נפש לחץ כאן.
לקבלת עדכונים
דוא''ל:
מה חדש?