138

מפגשים בטבע


138
"ככל שהעולם מתפתח שואף הוא לחזור לטבעיותו המקורית" הרב קוק
מפגשים בטבע

ככל שאני מתפתחת שואפת אני לחזור לטבע המקורי שלי ולאהבות הראשונות שלי ולשלב אותם בעבודתי המקצועית.

כשד"ר דליה רזניצקי, מייסדת "טבע ואהבה" הציעה לי להיות שותפה בטיולי הסדנה שלה לפני כשבע שנים, מאוד התרגשתי. עד אז הייתי אחת המשתתפות הנלהבות בטיוליה ועתה ניתנה לי ההזדמנות לשלב בין שתי האהבות הגדולות שלי: טבע וריו אביירטו. הרי אין כמו טבע לחדד את החושים, להיות בכאן ועכשיו ולהתחבר מחדש לטבע שבתוכנו. ואין כמו ריו אביירטו להעצים את החוויה של אחדות, שמחה וקירבה.

מאז קיימנו עשרות טיולי סדנה בחיק הטבע, כל אחד במקום אחר ובנושא אחר. לאחרונה הרחבתי את ארגז הכלים שלי בלימודים דו-שנתיים של "טבע תרפיה" ששמים במרכז את המגע הראשוני בטבע בשילוב מגוון כלים מעולם הטיפול באומנויות. כמו כן, הטבע תרפיה שואבת מהחוכמה השבטית את חשיבות המעגל, הטקס והחיבור לרוח. שתי הגישות נסמכות על תהליכים חוויתיים –יצירתיים להעצמה וריפוי, להבדיל מגישות קוגניטיביות-התנהגותיות רציונליות.


מה מיוחד בסדנאות ריו בטבע?

גם טיול וגם סדנא
רוב הסדנאות כוללות מסלול הליכה קל עד בינוני ופעילויות סדנא מגוונות בתחנות נבחרות בדרך. אנחנו מתחילים ומסיימים את המסלול במעגל הקשבה / שיתוף לפי המסורת של החכמה האינדיאנית. במעגל פתיחה כל אחד אומר את שמו ומתייחס בקצרה לנושא הנבחר. הנושאים מגוונים ומתייחסים לאיכויות שבטבע, עונות השנה, חגים, מאפייני המקום או כל נושא אחר שנראה מתאים לאותו זמן ומרחב.

לאחר מעגל הכרות פותחים בטקס של "מעגל כוח" עם אחיזה מיוחדת של הידיים המאפשרת השענות אחורה וקדימה כדי לחוות את עצמנו כמחזיקים ומוחזקים, מכילים ומוכלים וכדי למצוא את המרכז שלנו ושל המעגל. מקשיבים לקולות הטבע ומתמקדים בתחושות הגוף. ממשיכים בתנועה במעגל, תרגילי שחרור, מתיחות, ריקוד או שיר ויוצאים לדרך.

חלק מהמסלול מוקדש להליכה שקטה כדי לאפשר רגיעה עמוקה יותר והתבוננות מודעת בטבע. בדרך עוצרים בתחנות שונות לארוחות ופעילות חווייתית-יצירתית שמותאמת לנושא ולמרחב: יצירה מחומרים בטבע, משחק, מיצג, כתיבה, מגע בטבע, שירה, עבודה עם תנועה, קול, מגע ומדיטציה. כמו בשיעורי ריו הפעילויות נעשות בזוגות, קבוצות או לבד, כאשר הדגש הוא על הנאה, ביטוי וחיבור לטבע, לעצמנו ואחד לשני. מסיימים במעגל עם שירת ההמנון שלנו - "אדמה ושמיים" (ראה מטה).

אין כמו טבע להתחבר מחדש לטבע שבתוכנו ולהרגיש חלק ממשהו גדול מאתנו
המרחב הפתוח והלא צפוי מראש מזמן חוויה מרחיבה ושונה מזו המתרחשת במרחב הסגור. שלא כמו בסטודיו, הטבע מאפשר מגרש משחקים פתוח לאין שיעור, וזויות ראיה חדשות- מעוף הציפור, בטן האדמה, מפל המים, השמיים, כותרות העץ, הגבעות והעמקים...

כשאנחנו חווים את המחזוריות של הטבע, ההתחדשות המתמדת, הישן ליד החדש אנחנו נרגעים עם עצמנו. כשאנחנו נעים כמו הענפים ברוח או חיות היער, מקפצים מעל המדורה או שוכבים על האדמה הלחה אנחנו נותנים לאנרגיות השונות של הטבע להדהד בתוכנו ולהעיר חלקים רדומים ונשכחים. אנחנו חשים אחדות עם הטבע והבריאה כולה, מרפים, נרגעים ומתחדשים. כמו בשיר ההמנון שלנו "אדמה ושמיים" שאותו שרים ורוקדים במעגל ברוח שבטית:

אדמה ושמיים
חום האש, צליל המים
אני מרגיש זאת בגופי
ברוחי בנשמתי
הייא, הייא הייא, הייא, הייא הייא הייא הואו 
הייא, הייא הייא, הייא, הייא הייא הייא הואו
הייא, הייא הייא, הייא, הייא הייא הייא הואו

נכתב ע"י אוה זילברמן
מנחת סדנאות ריו אביירטו בטבע 

לקבלת עדכונים
דוא''ל:
מה חדש?