138

מוסיקה וריו אביירטו


138
"המוסיקה מסייעת לקשר את הגוף והתודעה עם המקורות הפנימיים של הנפש" (אנדרו ווטסון ונוויל דרורי 1990)

המוסיקה בהקשר הקדום
המוסיקה על פי ההגדרה היא סוג של אומנות בה האומן מסדר את הצליל והשקט במרחב הזמן. היא כוללת את גובה הצליל, קצב, דינמיקה, גוון ומירקם. מקור המילה מוסיקה הוא מיוונית: "מוזיק" ופירושה: האומנות של המוזות. אופייה של המוסיקה משתנה בהתאם לתרבות בה היא נוצרת.
המוסיקה היא אחד מכלי הריפוי הקדומים ביותר; היא ליוותה את בני האדם משחר ההיסטוריה. דארווין טען שהמוסיקה נוצרה עוד לפני השפה והיא מילאה צרכים השרדותיים, כך שהאדם הקדמון פיתח קולות ייחודיים לכל צורך מצורכי החיים. גם בחיי היוונים תפסה המוסיקה מקום נכבד מתוך אמונה שיש לה השפעה על אישיותו של האדם, והיא שולבה בטקסים דתיים וארועים שונים. המוסיקה מתועדת גם בתנ"ך ולרוב שימשה ככלי לריפוי ולנבואה. למוסיקה תמיד היה מקום חשוב בהשבת הכוח, השלווה ויכולות הריפוי הטבעיות של הגוף.
בואציוס, חוקר קדמון בן המאה השישית לספירה, אמר: "כל מהותנו ומהות סביבתנו היא מוסיקה, כל מה שיש לו קצב ודופק ותנועה. לא פלא איפוא שהאזנה לה עושה לנו כל כך טוב."

המוסיקה בהקשר הבריאות הפיזית והנפשית
רוב בני האדם נהנים מהמוסיקה מבלי שיהיו מודעים להשפעה שלה עליהם (קמבל 1999), היא מעוררת את הגוף ומגרה את המוח ובעצם יוצרת השפעות שכליות וגופניות (וולף 2004).
למוסיקה תמורות רבות ומגוונות בחיי האדם מבחינה שכלית, פיזית, רגשית וחברתית.  כמו כן, יש לה יכולות עוצמתיות לטפל ולתמוך במגוון בעיות רפואיות ונפשיות.
על פי מחקרים, למוסיקה יש השפעה על גלי המוח והעברתם מגלי בטא לגלי אלפא ותטא, שהם הגלים שמשקיטים את התודעה ומכניסים אותה למצב של מדיטציה וריפוי. למוסיקה השפעה על מערכת העצבים, על הבלוטות המפרישות הורמונים, על המערכת החיסונית ומכאן על מצב נפשו ובריאותו של האדם. המוסיקה יכולה להשפיע גם על רמות האנדורפינים בגוף, שהם סמי ההרגעה הטבעיים של המוח.
לדברי וולף (2004), ריגושים הנובעים ממוסיקה מפעילים את מרכז ההנאה במוח. זהו האזור הקולט את כל מקורות ההנאה הבסיסיים והקדומים שלנו, כגון אוכל, פעילות גופנית ומין. נראה שמוסיקה היא האומנות היחידה שההנאה ממנה נקלטת באותו מרכז שבו שוכנות ההנאות הבסיסיות—אמנות שמעוררת הנאה מהסוג היצרי ביותר.

המוסיקה בהקשר החברתי
המוסיקה מהווה כלי הבעה ותקשורת בין בני אדם ומאפשרת אינטראקציה חברתית. ידוע שבקונצרטים, הופעות וארועים מוסיקליים בני האדם יכולים לחוות תחושה חזקה של זהות קבוצתית ושייכות.

המוסיקה מלווה את התפתחותה של החברה האנושית מאז היווצרותה, ויש לה תפקיד חברתי- תרבותי ופסיכולוגי ככלי ללכידות חברתית.
המוסיקה  מאפשרת לאנשים להיפגש ממקום אנושי, החוצה גבולות בין תרבויות שונות. לא פלא שמוסיקאים מתרבויות ושפות שונות יכולים, תוך זמן קצר, להרגיש חיבור. כך גם בריו אביירטו:
דרך שפת התנועה והשימוש במוסיקה אנו מצליחים ליצור אצל משתתפים, שלעיתים זרים אחד לשני ורק נפגשו במעגל, תחושה של  קרבה ושייכות.
איך הוא עושה זאת?
בריו אביירטו יש חיבור בין מוסיקה לתנועה.  מוסיקה עוסקת ב"נשמע" ותנועה ב"נראה".  לכל אחד מהן קיום משל עצמה, וכאשר קיימים הרמוניה ושילוב ביניהם התוצאה גדולה מסכום חלקיו.
קצבים שונים מתרבויות שונות 
משקפים את מקצבי החיים. כשניתנת האפשרות לפגוש מקצבי חיים שונים, מתאפשר גם מפגש עם קשת הרגשות הקיימת בכל אחד מאיתנו.
בריו אביירטו המנחה סולל/ת את הדרך למקצבי החיים המגוונים ובכך מאפשר/ת לנו לפגוש את מגוון הרגשות שבתוכנו. גם הקבוצה מאפשרת זאת, בכך שהיא יוצרת סביבה מכילה ותומכת.

המוסיקה, כשמה כן היא:  היא נוצרת מתוך מוזה, שילוב של מצב רוח ורגש, והיא יוצרת אצל שומעיה מצב רוח ורגש מסוימים, שנובעים מתוך מכלול הזיכרונות החקוקים בגופנו. המוסיקה מעוררת את התנועה והקצב; היא מעודדת זרימה של תנועה; והיא נותנת לגוף להגיב באופן פעיל לתחושות שהמוסיקה מעוררת בו. היא משפיעה על התנועה של כל אברי הגוף, על דרכי ההבעה של הפרט בקבוצה ושל הקבוצה כקבוצה.
בריו אביירטו הקבוצה מקבלת מהמנחה מהמנחה שמאפשרת התחלה של זרימה; זרימה זו הופכת מהר מאד לרצף של תנועות.  הקבוצה מגיבה ביחד למוסיקה ולמקצב; התנועה זורמת בין המשתתפים, ומשם נוצר הריקוד ונוצרת תחושת היחד.
הייחודיות בריו אביירטו היא בכך, שהמנחה קשוב/ה למוסיקה ולתחושות שהיא מעוררת אצלו/ה. כך המנחה מעודד/ת את חברי הקבוצה להגיב באותה דרך למוסיקה ולהרחיב את גבולות התנועה הרגילה שלהם. התנועה המשותפת שמתהווה מאפשרת חיבור עמוק יותר לגוף;  ממקום זה יכול הפרט לאלתר ולפתח יכולת הבעה אישית ויצירתית.

כתבה שרון אמיד
  
לקבלת עדכונים
דוא''ל:
מה חדש?